last ascend...

Posted by Akbar&Armaghan (Gorgan, Iran) on 25 July 2013 in Abstract & Conceptual and Portfolio.

تقدیم به سه جوان کوهنورد ایرانی که هزینه ی سنگین نوآوری در هیمالیا را با جانشان پرداختند

تلاش‌ها برای یافتن سه کوهنورد ایرانی فاتح قله برودپیک، تا پایان روز دوشنبه 31 تیر ماه بی‌نتیجه ماند تا امیدها نسبت به نجات جان آیدین بزرگی ، پویا کیوانی و مجتبی جراحی کمرنگ‌تر شود. برخی از کوهنوردان بین‌المللی از مرگ آنها سخن می‌گویند و اینکه تلاش بیشتر بی‌فایده است اما از نظر ایرانیان دست‌اندرکار، عملیات جستجو باید همچنان ادامه پیدا کند.

تيم کوهنوردی باشگاه آرش، بیستم خرداد ماه ایران را به مقصد پاکستان ترک کرد تا صعود به قله‌ ۸۰۴۷ متری برودپیک در ارتفاعات هيماليا را آغاز کند. از جمع پنج‌ نفره آنان، رامين شجاعی سرپرست گروه و افشين سعيدی در ارتفاعی پایین‌تر مستقر شدند و پويا کيوان، آيدين بزرگی و مجتبی جراحی به قله رسيدند. اما این سه، هرگز به چادر تیم برنگشتند تا افتخار صعود به دوازدهمین قله مرتفع جهان را جشن بگیرند. ساعت 10 صبح روز 28 تیر ماه، آیدین از ارتفاع 7800 متری تماس گرفت و از بحرانی بودن اوضاع خبر داد. او در همان روز چند تماس دیگر هم داشت که هرکدام از وخیم‌تر شدن شرایط حکایت می‌کرد؛ چادر پاره شده و دیگر آب و غذایی هم باقی نمانده بود. آیدین حال یکی از همراهانش را هم وخیم اعلام کرده بود.

پایان عملیات نجات از سوی پاکستانی‌ها

آیدین از ساعت 19:30 دقیقه روز شنبه 29 تیر، هیچ تماسی نگرفته است. در همان روز، "توماس لامل" از کوهنوردان بنام و دارای سابقه بسیار در عملیات‌های نجات، خطاب به همایون بختیاری، دبیر باشگاه کوه‌نوردی آرش اعلام کرد: "ما دیروز سه پرواز تا ارتفاع 7800 متری داشتیم.به خاطر محدودیت پرواز بالگرد در برودپیک ، عکس‌هایی از منطقه‌ای که فکر می کردیم آنها در آنجا هستند گرفتیم. من در هر لحظه آماده بودم تا اگر کسی را ببینم برای نجات اقدام کنم.به اسکاردو برگشتم و عکس‌ها را بررسی کردیم ولی چیزی پیدا نکردیم. سپس ما با آخرین نقطه تلفن ثریا هماهنگ کردیم، با گوگل ارث به موقعیت آنها روی کوه پی بردیم و مجددا عکسها را بررسی کردم و چیزی پیدا نکردم. به نظر می رسد آنها از یال اشتباه قله راکی روی برودپیک پایین آمدند. آخرین تماس در محدوده راکی در ارتفاع حدود 7500 متر است."

باشگاه آرش با شرکت ATP هم در تماس بوده و از سوی بختیاری اعلام شده که تمامی هزینه‌های عملیات نجات پرداخت می‌شود و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. با این حال پاسخ نیکنام کریم، مدیر اجرایی و مسؤل شرکت ATP در روز دوشنبه از این قرار بوده است:" با توجه به گزارش جستجو های زمینی باربران ارتفاع و جستجوی هوایی آقای توماس لامل، راهنمای کوهستان آلمانی، متاسفانه کوچکترین شانسی برای بقای برادران کوهنورد ایرانی وجود ندارد . این رویدادی غم انگیز اما واقعی است. در صورتی که شما مایل باشید جستجوی زمینی یا توسط بالگرد ادامه می‌یابد. ما در وضعیت آماده باش هستیم. ما یک تیم از باربران ارتفاع در اسکاردو و همچنین بالگردی داریم که به سرعت می تواند پرواز کند."

عصر دیروز، منظور حسین، رئیس فدراسیون کوهنوردی پاکستان هم با ارسال نامه‌ای به همتای ایرانی‌اش از متوقف شدن عملیات جستجو خبر داد. او شرح داده که تمام منطقه جستجو شده اما حاصلی نداشته است.

ساعتی بعد، تقی صادقی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی در پاکستان، متوقف شدن عملیات جستجو را منطقی ندانست و خبر داد که توماس لامل، متقاعد شده جستجو را از سر بگیرد، به شرط اینکه اوضاع جوی مساعد باشد و مجددا هلی‌کوپتری در اختیار او قرار بگیرد.

باشگاه آرش هم اعلام کرده که توقف عملیات نجات را نمی‌پذیرد و به دنبال مشورت و نظرخواهی از چهره‌های مطرح جهانی است.

"آنها فوت کرده‌اند"

دنیس اوروبکو، یکی از کوهنوردان شاخص جهانی و از متخصصان صعود به برودپیک که مشاور فنی این صعود نیز بوده، روز دوشنبه در جواب سعید علوی، یکی از اعضای باشگاه که خواستار کمک و راهنمایی بوده، نوشته است: "سلام دوست عزیز لطفاً قوی باش. در این شرایط ما فقط میتوانیم دعا کنیم، تا ببینیم چه پیش می آید. کلمات سخت من را ببخش. در هر صورت فرود باورنکردنی بوده- من نمیتوانم احساسات خودم را کنترل کنم، دارم گریه می‌کنم. چنین ارتفاعی نیاز به این دارد که آن کوهنوردان خودشان اقدام کنند. کسی نخواهد توانست آنها را از آنجا حرکت دهد..."

با سیمون مورو، یکی دیگر از چهره‌های شاخص این رشته که در منطقه حضور دارد، هم مکاتبه شده و او پاسخ داده : "شرایط ویژه پاکستان از جمله ندادن اجازه پرواز به خلبانان خارجی در مناطق ممنوعه، کار را سخت‌تر کرده و اینکه زمان خیلی تعیین کننده است و هماهنگی تیم امداد که بتواند به آنجا بیاید و تلاش کند، چندین روز طول می کشد ولی دوستان شما نیاز به چیزی در حد چند ساعت یا یکی دو روز دارند."

او در ایمیل دیگری تاکید کرده است: "به نظر من آنها فوت کرده‌اند. تعداد روزهای زیاد بدون غذا و آب و خواب مناسب، می‌تواند قوی‌ترین انسان‌ها را تلف کند."
...

Akbar&Armaghan from Gorgan, Iran

this photo is dediated to three members of the Iranian team that made an incredible summit on a new route up Broad Peak. It was a monstrous achievement for these extremely talented climbers- an objective that they had been working on since 2009. The celebration, however, has been short lived. The climbers were unable to descend as planned and had to bevy multiple nights above 7,800meters. Help was sent from the lower camps but rescue attempts were unsuccessful.

http://www.guardian.co.uk/world/2013/jul/24/fears-grow-missing-iranian-climbers

24 Jul 2013 8:13pm

omid from mashhad, Iran

خیلی غم انگیــــــــــــــــز و متأثرکننده است
.
البته
برای کوهنوردان واقعی
هیچ لذّتی بالاتر از جان دادن در کوهستان نیست
و این عاقبتی است که خودشان با آگاهی آنرا به جان می خرند
و
چه پایان باشکوهی ست
...
یادشان گرامی
.

25 Jul 2013 5:52am

omid from mashhad, Iran

ثبت شگفت انگیزیه
و
کوچکی انسان رو در برابر طبیعت به رخ میگشه
.
ترکیب، رنگها، نورها و فضا هم خیلی خیلی زیباست
...
...

25 Jul 2013 5:54am

Tede from Aubenas 07, France

Très belle ambiance, superbe composition. Bonne journée.

25 Jul 2013 7:45am

Julie L. Brown from Indianapolis, Indiana, United States

Nice placement of elements and use of haze in the atmosphere.

25 Jul 2013 12:15pm

Luc from Belgium

Magnifique ambiance

25 Jul 2013 12:28pm

saman from qazvin, Iran

سه تا خورشید غروب کردن
من تو زندگیم غم و درد خیلی داشتم ولی نمیدونم چرا واسه این سه تا انقدر ناراحت شدم..وقتی خبر رو شنیدم قلبم درد گرفت..با افتخار رفتن..در راه هدفشون رفتن
ممنون بابت عکسی که به اونا تقدیم کردی

25 Jul 2013 12:30pm

Nicou from Sion, Switzerland

Merveilleux ciel et soleil quel rayonnement fantastique vue.
amitié

25 Jul 2013 2:27pm

jean pierre from paris, France

superbe vue!!! ca valait le coup de monter jusque la rien que pour le spectacle!! amitiés

25 Jul 2013 4:21pm

Willem from Noord-Scharwoude, Netherlands

Fantastic exposed picture, well done.

25 Jul 2013 6:53pm

michel creze from le havre, France

Très belle ambiance !!!!

Very nice atmosphere!!

25 Jul 2013 7:51pm

Frankiess from Český Těšín, Czech Republic

Very moody scene ! Nice work !

25 Jul 2013 9:24pm

DarkElf from Perth, Australia

a fantastic tribute! love the soft, diffused light and the colours tones with the figures of the hikers just there, barely visible! there have been quite a few of these incidents in recent times and it is always a sobering thought to realise how quickly joy can turn into despair...

26 Jul 2013 1:03am

L'angevine from Angers, France

oh superbe cette brume où je sens que je vais les perdre sur la route

26 Jul 2013 7:19am

Ernest from Sydney, Australia

Great shot.

27 Jul 2013 11:28am

Nezih Tavlas from Ankara, Turkey

A very noble remembering and surely awesome shot

31 Jul 2013 12:07pm

Canon EOS 60D
1/200 second
F/7.1
ISO 100
40 mm